Partnerství Honors Academia s Unileverem aneb Vzorový příklad spolupráce

Od začátku roku 2013 je společnost Unilever oficiálním partnerem programu Honors Academia. Během této krátké doby měla firma možnost poznat studenty programu prostřednictvím večeře, na které se setkali studenti a zástupci vybraných partnerských společností. Nicméně toto není jediný kontakt, který „Účko“ s našimi studenty mělo. Dva z nich, Martina Štěpánová a Karel Prückner, se také přihlásili na nedávno otevřené pozice do Unileveru. Martina i Karel v náročných výběrových řízeních uspěli a v následujících odstavcích se s Vámi podělí o zkušenosti s výběrovým řízením i svou pracovní zkušeností v Unileveru.

Karel, stážista v oddělení financí:
Když se ke mně v květnu tohoto roku přes program Honors Academia dostala nabídka otevřené pozice stážisty v oddělení financí, ani na chvilku jsem neváhal a přihlásil jsem se. Měl jsem veliké štěstí, protože hned další týden program HA pořádal večeři s partnery, kde jsem se od Veroniky, Recruitment manažerky Unileveru, o práci dozvěděl daleko více, než obsahoval popis na internetu. Zajímal jsem se především o firemní kulturu, možnosti kariérního růstu, roli finančního oddělení, atd. Na druhé straně i Veronika mě tak mohla poznat nejen jako uchazeče o pozici, ale také po lidské stránce, což je pro Unilever velmi důležitý faktor při výběru nových zaměstnanců. Po této večeři jsem tedy dobře věděl, co by mě v případě úspěchu u assessment center čekalo a na co bych se mohl těšit.

Na assessment centru jsem uspěl a v současné době již druhým měsícem zastávám pozici stážisty v oddělení financí. Jsem zodpovědný za velice zajímavý projekt, který je zaměřený na profitabilitu zákazníků Unileveru. Dnes jsem měl dokonce možnost prezentovat výsledek svého projektu před leadery z oddělení Customer marketingu a Customer developmentu, protože právě pro ty je nástroj analyzující profitabilitu zákazníků Unileveru důležitý, neboť jim poskytne zásadní informace, o které se mohou opřít při mnohdy tvrdých vyjednáváních se zákazníkem.

Jelikož pro mne stáž zanedlouho končí, celkově mohu zhodnotit své působení v Unileveru jako neocenitelnou zkušenost, která mi nejen ukázala, o čem je práce v globální společnosti, ale také jsem se přiučil spoustu nových dovedností. V neposlední řadě jsem poznal mnoho zajímavých a inspirativních lidí, což rozhodně bude hrát významnou roli při výběru mého budoucího povolání. Prozatím se však budu ještě jeden semestr těšit studentským povinnostem a to na Tchaj-wanu :-).

Martina, Management trainee:
Ačkoli je společnost Unilever partnerem Honors Academia teprve krátce, pro mě jsou tyto dvě entity už neoddělitelně spjaty. Do Honors Academia jsem nastoupila v roce 2011 a v Unileveru jsem začala pracovat před dvěma měsíci. Náhoda? Já bych to nazvala logickým vyústěním. Při zpětném pohledu lze říct, že mě kontinuální a nadstandardní vzdělání zprostředkované programem HA předurčilo k získání skvělého pracovního místa. Všechny kurzy, možnosti rozvoje, účasti na konferencích a inspirativní okolí mne pomalu, ale jistě po nejrůznějších stránkách připravovalo k nástupu do pracovního života.

Když jsem pak v červnu letošního roku procházela přijímacím řízením do Unileveru na pozici Management trainee, nemusela jsem dlouze pátrat po odpovědích na záludné otázky personalistek a budoucích kolegů. Na každou behaviorální otázku jsem měla mnoho příkladů svého chování. Nemluvím teď o nacvičených odpovědích – vůbec ne – mluvím o zkušenostech a zážitcích, které jsem díky Honors Academii nabyla.

A jakou roli v mém současném působení v této společnosti sehrál samotný Unilever? Musím přiznat, že jsem se o něm dozvěděla až po té, co se stal partnerem HA. Stal se totiž plnohodnotným partnerem a ne jen nápisem na listu papíru. Seznámení s Unileverem pro mě bylo klasické, skoro tabulkové. Program Honors Academia uspořádal na VŠE přednášku, kde měl Unilever šanci se studentům představit. Této prezentace jsem se účastnila – zajímalo mě, kdo je naším novým partnerem. Z přednášky jsem nemohla odcházet spokojenější. Byli jsme pozvaní na Den otevřených dveří Unileveru, zjistila jsem, že otevírají Management trainee pozice a především obě reprezentantky byly velmi sympatické. Udělala jsem si čas a na Den otevřených dveří jsem šla – vidět, jak nadnárodní firma vypadá v denním provozu, mít příležitost mluvit s jejími zaměstnanci a seznámit se s jejím generálním ředitelem se nám nepoštěstí každý den. Tato akce na mě udělala ohromný dojem a odstartovala touhu se do této společnosti dostat. Posledním krůčkem p řed posláním životopisu pro mě byla účast na společné večeři studentů a partnerů Honors Academia. Od Unileveru byly přítomné obě jeho reprezentantky, které vstřícně a ochotně odpovídaly na mnoho našich otázek. Pak už nebylo co řešit – jako jedna z pěti dalších „honorskáků“ jsem se přihlásila do výběrového řízení na pozici Management trainee. Usmálo se na mě štěstí – byla jsem vybrána a nyní jsem šťastná, že mohu pracovat právě pro tuto společnost.

Jako Management trainee mě během tří let čeká pestrý program. Mým primárním zaměřením je Sales a první tři měsíce trávím v oddělení Algidy. Vyzkoušela jsem si práci obchodního zástupce a nyní pracuji na získávání nových klientů – tzv. akvizice. Od října se přesouvám do oddělení Customer developmentu a budu v týmu Tesco a Žabka, kde zůstanu přibližně rok. Mé další působení bude v jednom z následujících oddělení – ve financích, marketingu a nebo supply chain. O tom, ve kterém, se ještě rozhodne.

Na závěr musím říct, že jsem zatím nadšená. Každý den se učím novým věcem, mám skvělý pracovní kolektiv a baví mě, co dělám. Honors Academii jsem vděčná za vše, co mi dala, a teď už se jen těším, co přinese budoucnost.

• Autor:
  • Vytvořeno: