Sako se zapíná jen na horní knoflík

Studenti Honors Academia vstoupili do světa etikety během předmětu s Ladislavem Špačkem

V sobotu 25. listopadu 2023 se studenti programu Honors Academia sešli v pětihvězdičkovém Hotelu Aria v rámci předmětu Etiketa. Odborníkem a průvodcem skrz zásady společenského chování byl pan Ladislav Špaček. Předmět nabídl komplexní pohled na správné chování v různých situacích a zdůraznil význam etikety v profesním a osobním životě.

Během dopoledního pětihodinového semináře se studenti zaměřili na několik klíčových oblastí etikety, včetně společenského oblečení, business dress code, a praktických rad pro muže i ženy. Studenti si vyslechli rady týkající se oblékání v různých situacích a byli seznámeni s tím, jak správně prezentovat sebe sama prostřednictvím svého vzhledu. Získali také detailní informace o společenském oblečení a business dress code, a to včetně praktických rad pro obě pohlaví. Účastníci se naučili pravidla představování, zdravení, oslovování, výměny vizitek, a jak vhodně podávat dary a květiny. Etiketa nebyla omezena jen na formální situace. Studenti dostali tipy na správné chování v každodenních situacích, jako jsou setkání na ulici, ve výtahu, v autě, nebo v restauraci. Zvláštní pozornost byla věnována pravidlům společenského stolování, včetně zasedacího pořádku, chování při večeři s klientem, a správnému zacházení s příbory a sklenicemi.

Večerní program zahájil welcome drink, následovaný hlavní částí programu zaměřenou na etiketu u stolu. Účastníci měli jedinečnou možnost v praxi vyzkoušet, jak se chovat při šestichodové večeři, včetně rautu, správné konzumace ústřic a loupání krevet. Etiketa s ubrouskem, držení sklenic a degustace vína se staly nedílnou součástí večera.

Menu, skládající se z grilovaných tygřích krevet s variací majonéz, tagliatelle s parmazánovou omáčkou, vepřové panenky připravené metodou sous vide a vanilkové panna cotty s malinovou omáčkou, bylo doplněno vinným párováním.

Celý program poskytl studentům nejen ucelený vhled do světa etikety, ale také jim umožnil praktické zažití naučených pravidel. Ve spojení s výjimečným prostředím pětihvězdičkového hotelu se tak stala tato akce nezapomenutelným zážitkem, který obohatil nejen studijní, ale i osobní rozměr účastníků programu Honors Academia. Etiketa se tak stala klíčovým prvkem jejich osobního a profesního růstu.

Martin Trojan