Rozhovor s Alumni: Miroslav Havela

Jak dlouho jsi z Honors venku?

Z Honors jsem venku přibližně rok. Skončil jsem loni (2015) v létě. Takže se dá říct, že jsem pořád ještě čerstvý absolvent.

Co děláš dnes?

Pracuju jako finanční manažer v Procter & Gamble. Kromě toho mám ještě druhou roli – dělám v studentské neziskovce, která se jmenuje 180 Degrees Consulting Prague. Je to taková moje zábava po večerech a víkendech.

Kolik času ti práce zabere a jaký je tvůj denní program?

Můj work-life balance je relativně rozumný. Dnes jsem ráno začal se „stoosmdesátkou“. Měl jsem vyjednávání s naším firemním partnerem na tento rok. Pak jsem utíkal do práce, kde jsem měl dvě prezentace a odpoledne školení, jak koučovat naše juniornější kolegy. Po práci jsem šel do školy, kde jsme měli info schůzku pro potenciální zájemce o vstup do 180DC. No a nakonec zlatý hřeb večera – interview pro Honors (smích).

Jak ses dostal k Honors?

K Honors jsem se dostal možná netypicky – tím, že jsem si to našel sám na webu a řekl jsem si, že je to něco, co chci studovat. Když jsem pak na škole potkával studenty, kteří už na Honors byli, utvrdilo mě to v názoru, že tam prostě nesmím chybět.

Takže už samotná webová stránka s popisem programu tě přesvědčila?

Ano. Hledal jsem, co můžu v rámci studia na VŠE dělat navíc, jak si rozšířit obzory, potkat nějaké zajímavé lidi a podobně. A profil programu HA mě zaujal.

K čemu ti Honors bylo, v čem tě posunulo?

Honors je z velké části zaměřeno na soft-skills. Pro někoho jsou soft-skills semináře možná docela neuchopitelné, ale podle mě je právě Honors důkazem, že je lze dělat dobře. Naučil jsem se leadership, komunikační dovednosti a další. Ze svého pohledu jako absolventa Honors pak vidím v těchhle věcech velkou výhodu pro absolventy Honors v pracovním prostředí.

Takže se i ve svém pracovním životě setkáváš s Honors Alumni?

Poměrně běžně – například když jsem nastoupil tady do P&G. Místo toho abych se seznamoval s novými kolegy, to často proběhlo stylem: “Ahoj, rád tě zase vidím!” — protože to byli právě kamarádi, alumni z Honors.

Využíváš v praxi znalosti z Honors Academia, které to jsou?

Ani ne tak znalosti jako spíš schopnosti. Což jsou právě leadership skills, návyky kolem projektového managementu, komunikace a prezentační dovednosti. Ve výsledku to není ta znalost, kterou si člověk přečte v knížce nebo poslechne na přednášce, ale něco, co se člověk musí nadrilovat. V tom je Honors výborné – jednak k tomu lektoři vedou a jednak se člověk pohybuje mezi šikovnými studenty, kteří ho posouvají dále.

Máš nějaký silný zážitek spojený s HA, vtipnou historku?

Když jsme na předmět prezentační a komunikační dovednosti měli vymyslet ve dvojici prezentaci na záměrně kontroverzní téma. Zpracovávali jsme to se spolužačkou Janou V. a Jana vybrala téma legalizace prostituce. Připravovali jsme se na to v jedné frekventované kavárně v centru, kde jsme způsobili spoustu pozdvižených obočí (smích).

Co vidíš jako nejvyšší přidanou hodnotu Honors?

Je toho spousta, ale za všechno bych jmenoval úžasné lidi, které tam člověk potká a také ten osobní rozvoj, který tam člověka čeká. Mně HA pomohlo například i s volbou zaměstnání. Mimojiné i díky individuální hodině koučingu, od firmy QED Group, která běžně koučuje vysoké manažery a k níž se normálně student nedostane, jsem si uvědomil, co vlastně chci dělat jak v kariéře, tak v životě celkově.

Otevřely se ti díky Honors nějaké příležitosti? Vylepšil sis CV, získal zajímavé kontakty?

Životopis absolutorium HA rozhodně vylepší. Důležitější jsou ale stejně kontakty se spolužáky. Ne nutně k získání práce, ale když člověk třeba potřebuje nějaké informace nebo přijde do nové práce. Je velmi příjemné, když člověk v nové práci někoho zná nebo naopak, že lidé z Honors znají jeho. Takže rozhodně i v tomto Honors pomůže.

Který kurz byl pro tebe nejpřínosnější?

Tady si asi nedovolím jmenovat jeden kurz. Mně každopádně bavily kurzy, které byly spojené s nějakým výjezdem. Výuka je intenzivnější a zároveň spojena s časem stráveným ve společnosti s dobrými lidmi. Člověk si kromě nových znalostí odnese i super zážitky, čímž se nově nabyté vědomosti umocní.

Jak bys někomu studimu na Honors Academia doporučil?

O tom by šlo povídat dlouhé hodiny. Nicméně kdybych to měl hodně zkrátit, tak Honors byla jedna z TOP tří věcí, které se mi na škole během studia přihodily. Při studiu člověk sice zažije mnoho skvělých věcí, ale jít na Honors bylo pro mě jedno z nejlepších rozhodnutí vůbec. To by jako doporučení snad mělo stačit…