Honors vinný sklípek 2013

Je sobota dopoledne a já se na pražském Jarově potkávám s Luciou, Míšou a Bohoušem. Vidím je poprvé v životě, tak se rychle seznamujeme, sedáme do auta a vyrážíme. Cíl? Velké Pavlovice! V tomto centru jihomoravské vinařské oblasti se totiž právě koná tradiční akce Honors Academia Vinný sklípek. Cesta ubíhá rychle a ve veselém duchu. Dorážíme na místo jako první, a proto se rozhodujeme nejdříve doplnit energii na očekávaný náročný večer. Po středně dlouhém rozhodování padá volba na jednu výjimečnou hustopečskou restauraci, kde Lucia ochutnává pizzu, na kterou dodnes vzpomíná.

Vracíme se do Pavlovic, kam už dojely zbývající vozy s desítkami dalších Honorsáků. Kolektivně se rozhoduje o návštěvě nedaleké Lednice. Vedoucí vůz s Alešem za volantem se pohybuje takřka na hranici dopravních předpisů a je mírně obtížné jej neztratit z dohledu, avšak nakonec všichni úspěšně parkujeme před jednou lednickou restaurací. Přes stánek s burčákem to bereme rovnou do zámeckého areálu, kde se celé odpoledne procházíme a obdivujeme zdejší krásy včetně například lešením obestavěného minaretu. Někteří si užívají vyjížďky koňským povozem, jiní raději kráčejí pěšky.

Nakonec se vracíme zpět do Pavlovic, kde už nás místní majitel a znalec vína Roman Šťavík vítá a zve nás ke znamenité večeři. Podává se kachna a k ní poprvé ochutnáváme víno z místního sklepa. Nasycení, rozdělujeme se do několika skupin a postupně navštěvujeme samotný sklípek. Roman nám postupně představuje bílá, růžová a červená vína a vypráví detaily o jednotlivých odrůdách. Každý tak má šanci vyzkoušet všechny zastoupené druhy a nakonec se vybavit lahví svého nejoblíbenějšího. Nebo dvěma. U mě zvítězil jedinečný moravský muškát. Zbytek večera, noci až rána se pak odvíjí podle nálady jednotlivých Honorsáků – někteří tancují na parketu, někteří debatují na baru a někteří si užívají večerního babího léta.

V neděli ráno se u snídaně nabízí pohled na překvapivě aktivní až beznadějně bledé tváře. Naštěstí pan Šťavík hbitě servíruje oukrop a všichni se časem vzpamatovávají. Mnohokrát díky všem organizátorům. Sklípek 2013 se opravdu povedl. A já už se teď těším na 2014!

Autor: Petr Boroš