Festival Česká Inovace pohledem honorsáka Michala

V prvním bloku Festivalu Česká Inovace zazněly příběhy bankéře, dvou podnikatelů a autora neziskového projektu, jenž zvítězil v loňském ročníku soutěže Česká inovace. Po zajímavém přednesu mi bylo trochu líto, že nejsem vývojář a nemůžu začít inovovat jen s použitím počítače.

Následovala panelová diskuze 7 šéfů progresivních firem, mimo jiné šéfkuchaře a držitele Michelinské hvězdy Romana Pauluse a úspěšného finančníka a “antikorupčníka“ Karla Janečka. Odnesl jsem si, že hlavním nepřítelem inovací je demotivující prostředí, ať již v podobě zkostnatělé instituce či nepřejících kolegů.

Po obědě jsem se zúčastnil workshopu Učení a techniky inovací, vedeném Petrem Šídlem ze společnosti Direct People. Workshop netradičně obsahoval případové studie a s týdenním odstupem mohu říci, že mi dal z celého festivalu nejvíce. Zjistil jsem, že nápadů má každý jedinec spoustu, ale úspěšné inovátory odlišuje schopnost své myšlenky systematicky uvádět do praxe. Není to alchymie, nýbrž spíše dobře zvládnutý postup. Pokud si inovátor již v raných stádiích systematicky ověřuje, že klíčové prvky jeho nápadu jsou prodejné, ušetří si energii a peníze na vývoji neprodejných výrobků.

Nakonec je potřeba ocenit, že se organizátoři snaží spojovat účastníky. V materiálech každý obdržel seznam ostatních účastníků včetně příslušnosti k firmě, takže ihned věděl, koho zajímavého na festivalu najde. Pro ty, kteří neměli odvahu nebo štěstí se „svým“ člověkem pohovořit přímo na akci, byla zřízena schránka, kam se mohly vhodit vzkazy, které organizátoři následně předali určeným osobám. Já jsem schránku využívat nemusel – promluvil jsem si s Karlem Janečkem osobně. :-)

Festival mohu doporučit nejen kvůli zajímavým myšlenkám, ale také pro nevídanou možnost networkingu. A vzhledem k tomu, že organizátoři sami rádi neustále vše vylepšují, máme se v příštím ročníku jistě na co těšit.

Autor: Michal Dvořák

Účast na druhém ročníku Festivalu Česká inovace byla 20ti studentům a absolventům programu Honors Academia umožněna díky společnosti 3M Česko, spol. s r.o. Za tuto příležitost moc děkujeme.

  • Autor:
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: