2019 – Trondheim/Norsko

Vroce 2019 jsme se vypravili v průběhu září na exkurzi tentokrát do chladného, krásného a velmi proměnlivého Trondheimu v Norsku. Kromě zkoumání krás města a jeho okolí jsme dostali možnost podívat se na stavbu tunelu a mostu přes fjord. Byli jsme velmi nadšeni přednáškou zástupců společnosti Metrostav, jelikož jejich entuziasmus nás do stavby přímo vtáhl. Seznámili jsme se s tím, jaké je připravovat projekt a následně pracovat v neznámém a náročném prostředí, jaká to s sebou přináší úskalí a jak důležité je zapálení lidí pro svou práci. V Norsku se totiž podmínky značně liší od českých – od nejrůznějších vrtochů divoké severské přírody a počasí až po složité zaměstnávání lidí a náročnou spolupráci firem na místním trhu.

Jak úspěšně vést firmu díky technologickým inovacím a jsme se dozvěděli díky návštěvě ve firmě Norbit, jež se mimo jiné zaměřuje na technologie související s mýtnými systémy a technologiemi v oblasti 3-D mapování mořského dna. Součástí přednášky byla i možnost podívat se do různých oddělení (například vývoje) a promluvit si s jednotlivými pracovníky. Ptali jsme, jak vymýšlí nové nápady – základ úspěchu firmy, a odpověď byla prostá: ,,Nejvíce se jich rodí při diskuzi u kafe v kuchyňce. Ale protože necháváme nápadům volný průběh, takže se občas stane, že nám někdo zavolá, co ho zrovna napadlo ve sprše.“

Exkurzi jsme zakončili výletem lodí historickou částí města a návštěvou nedalekého ostrova. Výhledy na město z něj byly impozantní. V neděli nás čekalo půldenní volno. Někteří se rozhodli dále prozkoumávat město, jiní poznávat norskou přírodu. Domů jsme se vrátili nadšení a plní nových zážitků.

2019 – Trondheim/Norsko