Honors v Mongolsku
Povinnou součástí studia programu Honors je zahraniční exkurze. Exkurze by měla studentům ukázat, jak čeští podnikatelé podnikají v cizích zemích, jak podnikají místní firmy, měli by se se seznámit a „ochutnat“ jinou kulturu. Troufám si říct, že letošní exkurze toto více než splnila. Honors na začátku září odcestovali do Mongolska. Díky společnosti Finep a jejím neskutečným zástupcům Pavlovi Rejchrtovi (honorární konzul a spolumajitel firmy) a Miroslavu Švejdovi (manažer mongolských projektů) a jejich místním obchodním partnerům navnímali tuto zemi více než dosyta.
Den první: po příletu do hlavního města se celá skupina přesunula do druhého největšího města Erdenetu, kde má právě Finep své hlavní aktivity. První den jsme ale poznávali místní podnikání, a to v továrně na kašmír a výrobu koberců Erdenet carpet. Prošli jsme továrnu od první nitky až po finální produkty v podobě koberců, ale i šál, rukavic a svetříků.
Den druhý: GOT – největší mongolský důl na zpracování mědi, masa skály, ze které se po odstřelech měď zpracovává, auta o velikosti malého srubu, ohromná továrna, kde se kameny třídí, drtí, zpracovávají.
Naproti tomu odpolední tradiční mongolský život. Klid, ticho, jen občasné zaržání koní, zabečení ovcí. Viděli jsme, jak místní lidé žijí v tradičních jurtách, jak zpracovávají nadojené mléko a vyrábí z něj mongolský nápoj kumys, odvážlivci zkusili jízdu na koni.
Závěr dne patřil našemu hostiteli, společnosti Finep. V Erdenetu za deset let svého působení vybudovala malé sídliště o velikosti přes 1200 bytů včetně obchodů, fitka, pivovaru, restaurace. Vyprávění o začátcích jejich podnikání, jejich znalost místních poměrů, života, jejich zážitky ze zdejší země…. To by stačilo na poměrně dlouhý televizní seriál. Prošli jsme bytový dům před kolaudací, viděli byt již zabydlený, viděli jsme varnu piva, rozestavěné garáže, fitko v provozu…. A za tím vším čeští podnikatelé a jejich touha překonávat překážky a výzvy.
Den třetí: čekal nás přesun zpět do hlavního města Ulánbátaru, což je takový malý celodenní výlet. Cesta autobusem trvá téměř šest hodin plus ulánbátarské zácpy další dvě. Ale pozorovat cestou mongolskou step se stády zvířat, jurtami, sruby, bylo příjemně uklidňující.
Den čtvrtý: začátek čtvrtého dne se nesl v téměř slavnostním duchu, protože studenty přijal velvyslanec České republiky v Mongolsku, pan Jan Vytopil. Seznámil naše studenty s každodenní agendou ambasády, představil projekty minulé i budoucí a zabrousil i do oblasti školství. Pak už následovala cesta mongolskými scenériemi za největší sochou nejpopulárnější mongolské „celebrity“ – Čingischána a za programem představujícím tradiční mongolskou kulturu.
Den pátý: náš poslední den v hlavním městě, a tak nemohla chybět návštěva Čingischánova muzea a nákup tradičních mongolských suvenýrů.
Tím letošní exkurze skončila. Jaká byla? Intenzivní, poučná, záživná… Vlastně jako vše v programu Honors.