Rozhovor s Alumni: Jirka Benedikt

Kdy jsi skončil v Honors?

V Honors jsem skončil kolem roku 2010. Dodělal jsem poslední předmět v roce 2010, diplom jsem dostal v roce 2011, takže už je to poměrně dlouho. Nastupoval jsem 3. semestr funkčnosti Honors, třetí či čtvrtá skupinka, která byla přijata vůbec.

Co právě teď děláš?

Řídím startup eHotel.cz. Mou hlavní náplní je rozvíjet a posouvat dál eHotel.cz. Chceme změnit způsob, jakým lidé objednávají ubytování v ČR.  Možná by se mohlo zdát, že všichni používají booking.com nebo Airbnb, ale v Česku to zdaleka tak není, většina lidí o takových portálech neslyšela a nepoužívá je z nějakých důvodů, buď nechce, nebo nemůže, protože ten portál pro ně není dostatečně dobrý. Nenajde v něm informace, co potřebuje. Například, když jede se psem nebo rodiny s dětmi, je pro ně těžké najít to, co chtějí. V Česku je spousta takových lidí a my chceme být portál, taková lokální protiváha bookingu a airbnb. Čili nepřebíráme zákazníky, naopak budujeme síť portálů ve středoevropském regionu, Česko jako pilotní projekt.

Jaký je rozdíl mezi vámi a Airbnb?

Rozdíl je velký, Airbnb prodává pouze soukromé byty a apartmány, my jsme přímými prodejci hotelů a penzionů, máme s nimi kontrakty, tudíž nejsme agregátory.

Jaký je tvůj denní program?

Snažím se to dělat tak, že zkouším různé režimy. Ráno pracuji doma, tak 2-3 hodinky, od 9 do 12, udělám strategické věci, finance, na které potřebuji mít klid a čistou hlavu, potom jdu do kanceláře. Mimochodem, na mém blogu mám i článek o tom, jaký je můj typický den. Odpoledne se setkávám hlavně s členy týmu, projdeme všechno, co dělají, interně si řekneme, co je potřeba udělat. Dále se setkávám s investory, v menší míře s potenciálními zákazníky, tzn. s hotely, různými partnery, portály a s externím vývojovým týmem. Poté řeším různé věci operativního charakteru, kterých je ve startupu poměrně hodně.

Máš vlastně nějaké volno?

Jo, mám, snažím se. Já si myslím… teď jsem teda poměrně unavený… myslím, že se vyplatí investice do odpočinku. Než abych o hodinu víc pracoval, vyplatí se mi hodina odpočinku, díky tomu budu produktivnější a udělám toho o dvě hodiny víc. Pracovat bez odpočinku není dlouhodobě udržitelné, protože pak člověk není efektivní.

Jak ses k Honors vlastně dostal?

Byl jsem na výměnném pobytu v zahraničí, zhruba na konci čtvrťáku a tam jsem si všiml různých spolků a organizací studentů nad rámec školy a říkal jsem si, že by bylo fajn, že bych se také začal více zapojovat. Zprvu jsem se přihlásil do klubu mladých manažerů, tam jsem potkal kamarádku, která mi o Honors řekla a já se tam přihlásil. Původně jsem si o tom četl na oficiálních stránkách, což vypadalo podivně, ale když mi to ona sama popsala, jaké to je a co tam dělají, tak mi to přišlo lákavé. Pak jsem sám 5 až 7 lidí do Honors přivedl na základě doporučení.

Co ti Honors dalo?

Některé hodně dobré předměty podle mě nad standard VŠE. Bavil mě Strategický HR management, Management mezinárodních firem, dost dobré byly předměty na Točné, tzn. Komunikační a prezentační dovednosti a Leadership skills. Potom kontakt s praxí, že jsme tam byli s lidmi z terénu. Já jsem v té době již pracoval, takže pro mě to nebylo tolik zajímavé, ale bylo to dobré. Měl jsem v Honors 2 projekty, jeden z Microsoftu, druhý od dalšího partnera, tiskárny z Plzně a byl jsem na konferencích, best practices.

Co používáš teď, co ses naučil, co sis odnesl?

Všechno to z managementu VŠE, co se učí, jsem se v Honors naučil navíc, takže prezentace, komunikace apod. Víc jsem si osahal praxi, jak to třeba ve firmách skutečně funguje. Hlavní věc je v kontaktech. Já jsem z ročníku, kdy ještě nebyly kruhy, takže jsem se se spolužáky potkal jen v prvním semestru. Znal jsem 10-15 lidí. A najednou v Honors 80 – 100 lidí. A ty kontakty využívám i teď. Náš investor je původní člen Honors, známe se právě odtud. Lidé, které jsem znal v Honors, se dostali ve firmách poměrně daleko, známe se jménem, už jsme si i párkrát pomohli.

Co bys na Honors změnil?

Dokážu to těžko hodnotit, protože Honors se od mého času dost změnilo, v zásadě teď prochází velkým vývojem. Jen za poslední dobu mi přijde, že spadla informovanost o akcích a tak.

Kdybys nabízel, co bys řekl?

Výhody, které jsem z toho měl já, že se to vyplatí – super předměty, kontakt s praxí, skvělí lidé. Obzvlášť doporučuji studentům, kteří nestudují na ekonomických školách, když jsem tam byl já, tak tam nebyl téměř nikdo odjinud než z VŠE, kdežto dneska je jich tam hodně. Díky tomu můžou získat to nejlepší z VŠE, ještě lepší než aktuální standard, a navíc k běžnému studiu.